Chyba każda z nas ma ulubioną parę butów taką, w której czuje się niezwykle komfortowo i najchętniej nosiłaby każdego dnia. Z taką parą butów trudno się rozstać, gdy jest już zbyt zużyta, by ją nosić. Oczywiście właściwa pielęgnacja może wydłużyć życie ulubionego obuwia, ale czy właściwie je przechowujesz, by służyło Ci jak najdłużej?
Buty powinny mieć specjalne miejsce do przechowywania. W zależności od tego ile masz par obuwia, najlepiej przeznacz na nie osobną półkę w szafie czy wręcz całą komodę z półkami. Sposób przechowywania może znacząco wpłynąć na trwałość obuwia, szczególnie z delikatniejszego materiału, dlatego warto je przechowywać w oryginalnym
pudełku. Nie bez powodu, gdy kupujesz nową parę butów, dostajesz ją w
pudełku, czasem dodatkowo zapakowane w folię i z wypełnieniem.
Oryginalne pudełko to nie tylko estetyczne opakowanie podczas zakupu,
ale też może posłużyć do bezpiecznego przechowywania. Możesz też kupić
specjalne, tkaninowe woreczki do butów dostępne na rynku. Jeśli jednak masz przestrzeń na przechowywanie swobodnie ustawionych par butów to upewnij się, że buty stoją w pewnych odstępach od siebie.
Buty warto podzielić według pór roku – w jednej części trzymać modele letnie, a w drugiej części modele zimowe. Warto je też ułożyć według częstotliwości używania.
Buty, na co dnia powinny być na froncie w zasięgu ręki, a eleganckie
szpilki czy sandałki na specjalne okazje można schować głębiej. W końcu
rzadziej po nie sięgasz…
Przechowywanie z dala od siebie par butów o różnych kolorach skór jest dość kluczowe. Jasne buty nie powinny leżeć bezpośrednio przy butach z ciemnych skór, szczególnie gdy przechowujesz je bez pudełka. Użyty na ciemnych butach barwnik może ulec przeniesieniu i zabarwi jasne buty. Usunięcie ciemnego barwnika z jasnych butów może się okazać niemożliwe i buty będą do wyrzucenia.
Masz dużo par butów przechowywanych w pudełkach i gubisz się, które z nich zawiera tę poszukiwana parę butów? Wystarczy, że okleisz pudełka zdjęciem danego buta, frontem do drzwi szafy. Możesz też kupić przezroczyste pudełka do butów, dostępne na rynku w różnych rozmiarach.
Buty o miękkiej cholewce powinno przechowywać się z wypełniaczami. Nieusztywniona cholewka może ulec dodatkowym zagnieceniom, szczególnie jeśli buty przechowywane są w pozycji stojącej. Niejednokrotnie fabrycznie spakowane buty mają wypełnienie papierowe lub piankowe. Warto z nich korzystać lub kupić profesjonalne prawidła. Obecnie na rynku dostępne są prawidła damskie i męskie, na niższe buty, ale także znaleźć można prawidła do kozaków. Możesz też zrobić wypełnienie kozaków z kartonowego rulonu lub kupić makaron piankowy i przyciąć go na właściwą długość cholewki danych butów.
I jeszcze jedno – jeśli masz buty wsuwane, korzystaj z łyżki do butów podczas ich zakładania. Zagięte zapiętki powstają, gdy na siłę chcesz wsunąć nogę w mocno dopasowane buty, nie mające zapięć i suwaków. Nie jest to stricte związane z przechowywaniem, ale może mieć wpływ na długość użytkowania obuwia.
Jeśli stosujesz powyższe wskazówki i na bieżąco dbasz o poprawną pielęgnację obuwia to wiedz, że Twoje buty są właściwie zadbane. I oby służyły Ci jak najdłużej!