Dla niektórych nieistotny szczegół, dla innych znaczący dylemat przy wyborze butów. Wiele osób skupia się jedynie na wyglądzie zewnętrznym, stylu i okazji, na jaką kupuje daną parę butów. Warto jednak poznać walory podeszwy skórzanej i syntetycznej, by podjąć właściwą decyzję podczas zakupu.
Podeszwa skórzana kojarzona jest z obuwiem eleganckim. Bądź co bądź, but wykonany z najwyższej jakości skór z wyjątkową precyzją cięć powinien mieć skórzaną podeszwę, aby zachować efekt najwyższej klasy elegancji. Podeszwa z prawdziwej skóry ma dużą zaletę dotyczącą wymiany cieplnej. Ponieważ nie jest tworem sztucznym, to w takim obuwiu zachodzi dobra wymiana cieplna, dzięki czemu but nie wilgotnieje i nie sprzyja tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów podczas wielogodzinnego użytkowania. Łatwo też dopasowuje się do stopy.
Buty na skórzanej podeszwie źle znoszą przemoczenie. Skóra podeszwy nieodporna na działanie wody może zapleśnieć. Przechowywanie takich butów we właściwy sposób uchroni je przed szybszym zużyciem i zniszczeniem. (szerszy artykuł na ten temat znajdziesz tu: …).
Skórzana podeszwa ma jeszcze jedną właściwość, która dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą. Mianowicie skórzana podeszwa stuka. Donośny dźwięk chodzenia dla jednych jest synonimem elegancji i luksusu, natomiast dla innych powodem skrępowania czy nawet irytacji.
Podeszwa ze skóry ulega ścieraniu, dlatego warto zelować buty (szerszy artykuł na ten temat znajdziesz tu: …). Zdarza się również, że niezwykle gładka powierzchnia skórzanej podeszwy jest śliska. Znane są różne metody na zniwelowanie tej cechy, jednak najbezpieczniejszy sposób to podklejenie butów u szewca cienkim kawałkiem gumy lub skóry o chropowatej, żłobionej powierzchni.
Podeszwa syntetyczna jest bardzo popularna z wielu względów. Przede wszystkim dobrze wykonana podeszwa syntetyczna jest trwalsza i mniej ulega ścieraniu. Z zasady jest też cicha, a dzięki różnorodnym żłobieniom miewa właściwości antypoślizgowe. Innymi, głównymi zaletami jej użytkowania jest lekkość i elastyczność. To właśnie elastyczność sprzyja dobrej amortyzacji, dzięki czemu gumowa podeszwa idealnie sprawdza się butach noszonych w celach sportowych i w codziennych stylizacjach casualownych.
Wymiana ciepła przebiega w takich butach inaczej, gdyż syntetyk nie oddycha tak dobrze jak skóra. Jednocześnie podeszwa syntetyczna lepiej radzi sobie w mokrych, mniej sprzyjających warunkach, więc nie ulega przemoczeniu. Inną jej zaletą jest niższy koszt produkcji niż w przypadku podeszwy skórzanej, przez co finalna cena produktu nie jest zbyt wysoka.
Biorąc pod uwagę powyższe zalety i wady obu rodzajów podeszwy, coraz częściej stosuje się połączenie skóry i syntetyku, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie elegancji i komfortu z praktycznością obuwia, do czego jako marka dążymy nieustająco.