Szpilki, słupki, kaczuszki, kieliszki, kowbojskie – jest wiele rodzajów obcasów, o różnych szerokościach i wysokościach. O niektórych butach na obcasach tylko marzymy, a niektóre nosimy na co dzień. Dla wielu buty na obcasie to synonim seksapilu i pewności siebie. Obcasy utrwaliły się w świadomości kobiet i mężczyzn, jako element damskiego obuwia, ale czy dla kobiet je stworzono?
Trochę historii...
Pierwsze wzmianki o butach na obcasach pochodzą z odległych czasów Egiptu i Persji, a dotyczą czysto praktycznych potrzeb żołnierzy i rzemieślników. Dzięki obcasom buty lepiej trzymały się w strzemionach podczas jazdy konnej, a podczas chodzenia uniesiona nieco wyżej stopa była chroniona od brudnej i błotnistej ulicy. Na dobre obcasy pojawiły się w modzie europejskiej w XVII w. Wówczas obcasy były masywne, drewniane o wysokości ok. 5 cm. Ze względu na niewysoki wzrost jednym z miłośników butów na obcasach był Ludwik XIV, jednak jego buty miały znacznie wyższe obcasy, które były malowane na czerwono. Z czasem także kobiety zaczęły je nosić. Im wyższe obcasy, tym mniejsze ślady pozostawiały buty. To świadczyło o małej stopie właścicielki, co było cechą charakterystyczną arystokracji. Podczas Rewolucji Francuskiej butom, kojarzonym ze znienawidzoną arystokracją, obcięto obcasy. Na wiele lat wyższe wyszły one z mody.
Dzięki dalszemu rozwojowi sztuki obuwniczej pojawiło się więcej różnorodnych modeli dla Pań. Zmieniała się nie tylko wysokość obcasa, ale także jego kształt. Pojawiły się czółenka na słupku oraz czółenka na obcasie typu kaczuszka. Ewoluowała też szerokość obcasa, był coraz węższy i tak powstały seksowne buty typu szpilki. Fascynacja kosmosem w latach 50. i 60. objawiała się w futurystycznych kształtach, a lata 90. pozostawiły po sobie awangardowe wzory. Co ciekawe, w latach 70. i 80. buty na wyższych obcasach czy koturnach były modne także wśród mężczyzn, promowane głównie przez muzyków i tancerzy. Obecnie niektórzy kreatorzy mody lansują modele męskie na wyższych obcasach, jednak Panowie, niezależnie od wykonywanej profesji, noszą głównie buty na płaskiej podeszwie lub na bardzo niskim obcasie.
Dobór i noszenie butów na wysokich obcasach
Buty na wysokich obcasach chętnie wybierają Panie o niewysokim wzroście, choć smukłe wysokie kobiety równie często po nie sięgają. Na koniec mamy dla Was kilka wskazówek właściwego doboru obuwia i noszenia butów na wysokich obcasach:
• nie dla każdego wysoki obcas – niektóre kobiety dobrze czują się w szpilkach na obcasie 12 cm, inne wolą buty na płaskiej podeszwie. Nieważne, że koleżanka ma niebotycznie szpilki. Znajdź wysokość, w której Ty najlepiej się czujesz;
• rozmiar buta ma znaczenie – za duży but na wysokim obcasie nie będzie dobrze trzymał się stopy. W za małym obuwiu palce będą niezgrabnie podkurczone, a w sandałkach na obcasie wyjdą przodem. W przypadku butów na płaskim obcasie dopasowanie rozmiaru nie ma tak kluczowego znaczenia. Z tego względu nie kupuj za dużych czy za małych szpilek;
• dopasuj chód – wysokie obcasy narzucają inny styl chodzenia. Długie kroki wydają się nienaturalne i mogą wyglądać jak marsz wojska. Kroki powinny być mniejsze i wolniejsze;
• noś buty na różnych obcasach – udowodniono, że noszenie szpilek każdego dnia może powodować, że Twoja sylwetka dopasuje się tylko do wysokich obcasów. Kiedy po długim okresie noszenia szpilek założysz buty na niskim obcasie, możesz poczuć dyskomfort. Pozwól odpocząć swoim stopom i kręgosłupowi zmieniając rodzaje obuwia. Warto mieć w szafie różne modele butów, zależnie od stylizacji i nastroju danego dnia.
Choć buty na obcasie stworzono dla
mężczyzn, dziś kojarzone są z damską garderobą. Podkreślają linię nóg,
wysmuklają sylwetkę i dodają centymetrów. Obcasy mogą dodać pewności siebie,
szczególnie ważnej w relacjach biznesowych, gdy dobrze jest spojrzeć
rozmówcy prosto w oczy. Pasują do wielu stylizacji, niezależnie czy
założysz sukienkę, garnitur w męskim stylu czy jeansy z białym topem.