Torebka skrywająca często nasze największe
sekrety, jest dla nas ważnym przedmiotem, a dzięki odpowiedniej
pielęgnacji może nam służyć przez lata. Przede wszystkim pielęgnacji nie trzeba odkładać na moment, gdy dojdzie do tragicznego zabrudzenia. Od razu po zakupie torebki przed rozpoczęciem użytkowania warto zaimpregnować torebkę preparatami zgodnymi z jej materiałem. W ten sposób wielu zabrudzeń być może uda nam się uniknąć i wydłużymy żywotność naszego nowego nabytku. Następną impregnację powinnyśmy powtórzyć najpóźniej po trzech miesiącach.
Jak najlepiej przechowywać?
Kolejną sprawą jest przechowywanie. Torebki reagują na światło zarówno słoneczne jak i sztuczne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie jej w kartonowym pudełku lub bawełnianej torbie, szczególnie jeśli korzystamy z torebki raz na jakiś. . Nieużywaną torebkę należy wypełnić, aby zapobiec odkształceniu. W tym celu można użyć zgnieciony papier lub stare, nieużywane koszulki. Tak czy inaczej wraz z użytkowaniem po jakimś czasie torebka może ulec również zabrudzeniu. Co wtedy zrobić?
Czyszczenie - od czego zacząć?
Pierwszym etapem czyszczenia torebki jest całkowite opróżnienie. Sprawdzenie wszystkich kieszonek i wytrzepanie kurzu poprzez wyciągniecie podszewki na drugą stronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, a ilość okruchów i kurzu jest znacząca można w ostateczności skorzystać w tym celu z odkurzacza.
Jeśli doszło do zaplamienia podszewki, pamiętać należy, że w żadnym wypadku torebek nie można prać w całości. Skóra źle znosi przemoczenie i może to spowodować całkowite zniszczenie ulubionego elementu galanterii. Jak więc wyczyścić plamy? Należy wykorzystać wilgotną ściereczkę namoczoną w delikatnym płynie do prania wełny i przecierać podszewkę aż do usunięcia plamy. Następnie wilgotną ściereczką (w żadnym wypadku nie taką, która ocieka wodą) usunąć pozostałości płynu. Jeśli plama powstała na skutek długopisu, z pomocą przyjdzie nam wacik nasączony spirytusem. Należy przy tym uważać by nie miał on kontaktu ze skórą i starać oczyścić materiał wewnątrz. Tak zadbaną torebkę możemy odstawić do wyschnięcia w pokojowej temperaturze z dala od grzejników i słońca.
Zewnętrzna część torebki – różne rodzaje skóry
Zabrudzenia z torebki skórzanej w miarę możliwości należy usuwać od razu, aby nie wniknęły głęboko w skórę. Popularnym patentem jest noszenie w torebce nawilżanych chusteczek dla niemowląt gdyż nie zawierają alkoholu szkodliwego dla skóry. W ten sposób można delikatnie zaradzić w awaryjnej sytuacji, a potem w domu dokonać bardziej specjalistycznego czyszczenia.
Dlaczego mokre chusteczki to nie jest rozwiązanie na trwałą pielęgnację? Chusteczki przeznaczone są dla skóry niemowlęcej, mają sporo właściwości natłuszczających, co nie zawsze może być bezpiecznym rozwiązaniem w styczności z materiałem galanterii. W zależności od rodzaju skóry z jakiej wykonana jest torebka wymaga ona preparatów o innym składzie. Nasze babcie eksperymentowały z różnego rodzaju przepisami z octu czy białek jajka, na szczęście teraz wiele producentów opracowało sprawdzone już preparaty. Pozostaje tylko nauczyć się regularnie z nich korzystać. Niezależnie od tego z jakiej skóry zrobiona jest twoja torebka pamiętaj by bardzo dokładnie stosować się do instrukcji zalecanych na opakowaniu preparatu.
Czyszczenie zamszu i nubuku
Ubrudzoną torebkę z nubuku lub zamszu należy miejscowo wyczyścić na sucho delikatną, specjalistyczną kostką do czyszczenia skór zamszowych i nubukowych. Do usuwania głębszych zabrudzeń świetnie nada się kostka twardsza o grubszej granulacji. Do niwelowania drobnych zarysowań z kolei odpowiednia będzie miękka kostka o drobnej granulacji. Następnym etapem jest wyszczotkowanie całej powierzchni torebki szczotką lub czyścikiem VENEZIA.
Gdy zabrudzenia zostały usunięte możemy przejść do odnowienia i odświeżenia koloru skóry Renovatorem. W tym celu znajdź dla siebie miejsce pracy, które jest dobrze wentylowane. Przed zastosowaniem warto wypróbować kolor na niewidocznym fragmencie skóry. Trzymając pojemnik pionowo, należy produkt rozpylić na skórę z odległości 20 cm i pozostawić do wchłonięcia.
Teraz, gdy twoja torebka ponownie wygląda jak nowa, zadbaj by jak najdłużej utrzymać ten efekt. Zastosuj impregnat Nano Protector, który stwarza idealną powłokę chroniącą przed absorpcją wody oraz ogranicza brudzenie się materiałów przy równoczesnym zachowaniu właściwości oddechowych skóry. Wstrząśnij pojemnikiem w pionowej pozycji. Rozpyl równomiernie z odległości 20 cm i pozostaw na 15 minut do wchłonięcia.
Czyszczenie skóry naturalnej
Torebkę ze skóry naturalnej wyczyść suchą szmatką, a w przypadku gdy skóra jest mocno zabrudzona, należy użyć mydła do skór (np. Avocado Lotion). Za pomocą aplikatora gąbkowego delikatnie i równomiernie przecierać powierzchnię torebki, pozostawić na chwilę do utworzenia piany, a następnie usunąć bród za pomocą suchej ściereczki z microfibry. Możesz też użyć czyścika przeznaczonego do skór gładkich. Po wyschnięciu torebki należy przejść do konserwacji - skórzany materiał podobnie jak skóra ludzka wymaga przede wszystkim nawilżenia. Stosowanie wszelkich detergentów zawierających alkohol może mieć tragiczne skutki. Do nawilżenia i natłuszczenia materiałów skórzanych świetnie nadają się naturalne składniki jak wosk pszczeli. Można zastosować krem do pielęgnacji Waterstop Cream, gdyż będzie on chronił przed wilgocią i zabrudzeniami. Należy nanieść na powierzchnię równomierną warstwę kremu za pomocą aplikatora gąbkowego. Pozostawić na 15 minut do wyschnięcia, po czym wypolerować za pomocą szczotki do polerowania z naturalnego miękkiego włosia.
Czyszczenie skóry lakierowanej
W przypadku skóry lakierowanej nie powinno się tak jak przy skórze naturalnej dokonywać podobnego natłuszczania. Tutaj podstawą pielęgnacji jest nawilżona ściereczka z bawełny. Jakie natomiast są dedykowane preparaty? Rozwiązaniem jest balsam na bazie naturalnego wosku i olejków, gdyż pomimo lakierowania torebka z takiej skóry, wymaga odżywienia. Balsam bezbarwny nada skórze połysk, nie zmieniając jej naturalnych walorów estetycznych. Aby uniknąć pękania skóry na torebce warto zastosować preparat z lanoliną, który będzie również dobrym impregnatem zabezpieczającym przed wilgocią (np. preparat Care&Shine).
Wydawać by się mogło, że czyszczenie i pielęgnowanie torebki skórzanej jest zbędne. Nic bardziej mylnego, jak widać w powyższym wpisie. Jeśli jesteś przywiązana do swojej ulubionej torebki, którą najchętniej nosiłabyś zawsze i wszędzie to koniecznie o nią zadbaj, a posłuży Ci przez lata i długo będziesz cieszyć oko jej idealnym stanem. A jeśli nie masz jeszcze ulubionej torebki czy plecaka ze skóry naturalnej to sprawdź naszą ofertę w zakładce TORBY DAMSKIE.
Z pewnością znajdziesz tam model torby czy plecakach, które spełni Twoje oczekiwania na lata!