Klasyczne i eleganckie buty niewątpliwie muszą być wykonane ze skóry. Przyjęło się też uważać, że podeszwy również powinny być skórzane, zwłaszcza w butach męskich do garnituru. Takie przekonanie wzięło się z historii obuwia, gdzie dystyngowane modele były w całości wykonane ze skóry. Pierwsze modele z gumowymi podeszwami były natomiast słabej jakości i źle wyglądały. Dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej i można mieć eleganckie buty dobrej jakości z syntetyczną podeszwą. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup obuwia z klasyczną skórzaną podeszwą, warto wiedzieć, jak można zabezpieczyć ją przed nadmiernym zużywaniem.
Zalety skórzanej podeszwy
Klasyczne buty wyposażone w skórzaną podeszwę prezentują się bardzo elegancko. Optycznie są lekkie i smukłe. Skórzana podeszwa szybciej dopasowuje się do kształtu stopy, co zapewnia wygodę i komfort noszenia. Taka podeszwa jest bardziej elastyczna i miękka oraz daje stopie „oddychać”.
Wady skórzanej podeszwy
Niestety skórzane podeszwy mają też swoje wady. Przede wszystkim są podatne na przemakanie. Kontakt z wodą, błotem lub śniegiem bardzo szybko je zniszczy. Kolejna sprawa to ścieranie zwłaszcza na twardych podłożach typu asfalt czy beton. Dlatego obuwie z tego typu podeszwą stosujemy najczęściej w butach formalnych, używanych w pomieszczeniach. Należy też pamiętać, że buty z takimi podeszwami mają niższą przyczepność na śliskich powierzchniach.
Podzelowanie
Podzelowanie butów polega na przyklejeniu cienkiej warstwy gumy do skórzanej podeszwy buta. Zelówka może zakrywać całą podeszwę lub jej fragment. Podzelowanie można zlecić szewcowi, czasami buty mają przyklejoną zelówkę przez producenta.
Zelowanie butów natomiast to proces usunięcia wierzchniej warstwy podeszwy (przedstopia) wraz z wypełnieniem i zastąpienia jej nową warstwą wypełnienia i skóry. Nie jest to jednak możliwe w przypadku wszystkich butów ze skórzaną podeszwą, zależy to od sposobu szycia butów.
Po co zelujemy podeszwę?
Oczywiście podzelowania butów dokonuje się w celu zabezpieczenia ich przed wchłanianiem wilgoci oraz zapobieganiu zużywania się podeszwy. Zabieg ten przedłuża żywotność butów oraz zapewnia im większą przyczepność.
Kiedy zelować?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy podzelować buty i kiedy to zrobić. Zdania na ten temat są podzielone i często wywołuje to gorące dyskusje. My do tego zagadnienia proponujemy podejść zdroworozsądkowo. Jeśli wiemy, że w butach będziemy się dużo poruszać na zewnątrz zwłaszcza w porze jesienno-zimowej zalecamy od razu oddać buty do podzelowania szewcowi. Jeśli jednak nie będziemy narażać naszego obuwia na nadmierne ścieranie poprzez chodzenie po twardych nawierzchniach i wystawiać go na złe warunki atmosferyczne to możemy pozostać przy skórzanej podeszwie. Warto jednak kontrolować stan swoich podeszew i w razie ich starcia zabrać buty do szewca, który oceni czy nadszedł czas na ich podzelowanie. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ zbytnie starcie wierzchniej warstwy podeszwy może doprowadzić do przetarcia szwów łączących podeszwę z cholewką.
Szukasz skórzanych pantofli męskich? Zobacz tutaj.
Eleganckie mokasyny damskie w szerokiej gamie znajdziesz na tej stronie.